تحصیل – کانادا

کانادا

کانادا، کشوری وسیع در قاره آمریکاست. در کشور کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌شود. مردم ایالت کبک فرانسوی زبان هستند و حتی معماری در این ایالت نیز به سبک فرانسوی است. امروزه کانادا به عنوان مهاجرپذیرترین کشور مورد توجه مردم جهان است. هر ساله بیش از 130،000 دانشجوی بین‌المللی ،تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را انتخاب می‌کنند. کانادا علاوه بر یک سیستم آموزشی با کیفیت، امکانات بی‌شمار و فرهنگی شاد و سرزنده دارد. تمرکز علمی کانادا و دانشگاه‌های کانادایی بر تحقیقات علمی و همکاری های بین‌المللی است. زبان انگلیسی، حمایت‌های دولت کانادا از مهاجران و رتبه اقتصادی بالای کانادا، برخی از عوامل محبوبیت این کشور برای مهاجران هستند.

مقاطع تحصیلی در کانادا:

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا، برای هر گروه سنی و مقطع تحصیلی متفاوت است. دانش‌آموزان در کانادا از 6 سالگی تا 10 سالگی باید در مدارس کانادایی (دبستان و دبیرستان) تحصیل کنند. آنها پس از گذراندن این دوره 10 ساله می‌توانند وارد دانشگاه بشوند. مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌ها نیز مانند بسیاری از کشورها کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا با ارائه مدارک تحصیلی معادل دیپلم و مدرک زبان انگلیسی نمره آیلتس 6 اقدام کنند. البته برای پذیرش در این مقطع مدرک زبان انگلیسی ضروری نیست، افراد در صورت نداشتن سطح مناسب زبان انگلیسی یا تحصیلات آکادمیک، باید برای دوره Pre — bachelor اقدام کنند و در ادامه دوره لیسانس خود را در کانادا بگذرانند.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا:

مقطع کارشناسی ارشد در کانادا 1 تا 2 سال طول می‌کشد. این دوره، به دو صورت تحقیقاتی و آموزشی ارائه می شود. برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد، ممکن است دانشگاه‌های مختلف، شرایط خاص خود را داشته باشند، اما به طور میانگین معدل دوره کارشناسی فرد باید بالای 13 باشد. برای اخذ پذیرش در این مقطع، دانشجویان بین‌المللی باید مدارک تحصیلی دیپلم، دوره کارشناسی و همچنین مدرک زبان انگلیسی ( نمره آیلتس 6 تا 6.5) را ارائه دهند. در صورت نداشتن نمره مناسب در زبان انگلیسی، فرد می‌تواند با گذراندن دوره زبان انگلیسی در کانادا پذیرش بگیرد.

 

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

مقطع تحصیلی دکتری در کانادا حدود 4 تا 6 سال طول می‌کشد. شرایط تحصیل در مقطع دکترای کانادا به جز برخی شرایط کلی، بسته به دانشگاه‌ها و دوره‌ها متفاوت است. برای پذیرش تحصیلی در این مقطع، مدرک کارشناسی ارشد در یک رشته مرتبط با نمرات خوب، تحقیقات علمی و مدرک زبان انگلیسی با نمره آیلتس7ضروری است. البته برخی از دانشگاه‌ها، نمره عالی در آزمون GMAT یا آزمون GRE را نیز می‌خواهند. در موارد استثنایی، ممکن است بتوان یک PhD را با پذیرش سریع – یعنی بدون مدرک کارشناسی ارشد -گرفت. در این‌صورت فرد باید در دو سال آخر دوره لیسانس خود نمرات برجسته‌ای داشته باشد و همچنین تحقیقات علمی و پتانسیل بالایی در رشته موردنظر از خود نشان دهد.

 

کار در حین تحصیل در کانادا

میزان ساعت کاری حین تحصیل متناسب با مقطع تحصیلی متفاوت است. اکثر دانشجویان بین‌المللی در کانادا می توانند تا 20 ساعت در هفته و در تعطیلات (بدون نیاز به اجازه کار ) به طور تمام وقت کار کنند. دانشجویان با کار در حین تحصیل در کانادا به راحتی می‌توانند برخی از هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند.

 

هزینه‌های تحصیل در کانادا

قطعا هزینه‌های تحصیلات عالی در کانادا بسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. به طور معمول شهریه یک سال تحصیلی در مقطع کارشناسی در این کشور از 550 تا 30000 دلار است. شهریه یک سال تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد نیز از 1075 تا 65000 دلار کانادا است.

 

هزینه های زندگی در کانادا

کانادا، کشوری وسیع با فرهنگ‌ها و سبک‌های زندگی متفاوت است. هزینه‌های زندگی در کانادا (خوراک، پوشاک، حمل و نقل و …) مقداری قطعی نیست و به عواملی مانند شهر محل اقامت و سبک زندگی هر فرد بستگی دارد. به طور میانگین، هر دانشجویی برای تأمین هزینه‌های زندگی در کانادا، سالانه حدودا به 10000 دلار کانادا نیاز دارد

دانشگاه‌های برتر در کانادا

* University of Toronto
* University of British Columbia
* McGill University
* McMaster University
* University of Montreal
* University of Alberta
* University of Ottawa
* University of Calgary
* University of Waterloo
* Western University
* Dalhousie University
* Laval University
* Queen’s University
* Simon Fraser University
* University of Manitoba
* University of Victoria
* University of Saskatchewan
* York University
* Carleton University
* University of Guelph
* Memorial University of Newfoundland
* Concordia University
* Lakehead University
* Université du Québec
* Ryerson University
* University of Windsor
* University of New Brunswick UNB
* University of Northern
* British Columbia (UNBC)
* University of Regina
* University of Lethbridge

روند دریافت ویزای تحصیلی برای کانادا با دریافت پذیرش از یک دانشگاه در کانادا آغاز می‌شود، البته باید دانشگاه یا موسسه مورد نظر حتما در لیست Designed Learning Institutions یا DLI باشد. DLI لیستی از دانشگاه‌ها و موسساتی است که توسط کشور کانادا برای دریافت ویزای تحصیلی تایید شده هستند.
دانشجویان بین‌المللی باید با استفاده از برنامه SSD مجوز تحصیل خود را دریافت کنند. برنامه پذیرش مستقیم دانشجویی یا SDS یک فرایند درخواست ساده برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا است. طبق قوانین کشورکانادا، دانشجویان برای دریافت مجوز تحصیل از طریق SSD به موارد زیر نیاز دارند:
* گواهی پذیرش از دانشگاهی که در لیست DLI باشد.
* مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی
* مدارک تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کانادا
* مدارک معاینات پزشکی

 

قدم به قدم تا اخذ ویزای تحصیلی کانادا

قدم اول: دریافت پذیرش از دانشگاه

با تحقیق و جستجو درباره بهترین دانشگاه‌ها و رشته موردنظرتان در کانادا شروع کنید. در ادامه، وب سایت‌های دانشگاه‌های انتخابی را بررسی و مناسب‌ترین دوره را برای خودتان انتخاب کنید. با تکمیل مدارک خواسته شده از طرف دانشگاه، درخواست پذیرش برای دانشگاه موردنظر بفرستید تا نامه پذیرش از طرف دانشگاه برای شما ارسال شود.

 

قدم دوم: پرداخت شهریه

پس از دریافت نامه پذیرش، باید شهریه را همانطور که از طرف دانشگاه گفته شده، پرداخت کنید. دانشگاه پس از دریافت شهریه، رسیدی برای شما ارسال می‌کند که برای درخواست ویزای تحصیلی‌تان موردنیاز است.

قدم سوم: خرید GIC یا گواهی سرمایه‌گزاری تضمینی

برای دانشجویان خرید گواهی سرمایه‌گذاری تضمینی GICویژه از هر یک از بانک‌های تاییدی مانند: بانک نوا اسکوشیا ، بانک ICICI ، بانک SBI کانادا ، بانک CIBC به مبلغ 10200 دلار کانادا برای تضمین هزینه‌های زندگی اجباری است. دانشجو بلافاصله پس از ورود به کانادا 2000 دلار دریافت می کند. 8000 دلار بعدی به عنوان هزینه زندگی هر ماه در 12 قسمت مساوی به دانشجویان پرداخت می‌شود.

 

قدم چهارم: معاینات پزشکی

باید معاینه پزشکی را تحت نظر یک پزشک مورد تایید دولت کانادا انجام دهید. رسید پزشکی برای درخواست ویزا ضروری است. (البته گزارش پزشکی به طور خودکار به دفتر ویزا ارسال می‌شود)

 

قدم پنجم: درخواست ویزا

برای ثبت درخواست ویزا، باید مدارک را طبق فهرست SDS ارائه دهید:
* فرم درخواست ویزا
* اصل پاسپورت معتبر همراه با فتوکپی از صفحه Biodata
* تکمیل فرم‌هایی مانند: فرم اطلاعات خانواده
* گواهی پذیرش دانشگاه
* مدرک زبان انگلیسی
* مدارک دانشگاهی
* رسید پرداخت شهریه
* مدارک خرید GIC
* تکمیل فرم دانشجویی
* مدارک پزشکی
در صورت تایید درخواست، ویزای شما صادر می‌شود.

مهاجرتتحصیلکاریابیویزا