کاریابی آلمان

کار در آلمان

صحبت از کشوری با بزرگ‌ترین اقتصاد در اروپا و دارنده پنجمین رتبه اقتصاد در جهان، خود به خود توجه هر شخصی را به خود جلب می‌کند. کشوری که خانه‌ی  بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهانی مانند آلیانز، زیمنس، دویچه تلکام و بوش بوده و غول‌های بزرگ خودروسازی در جهان را مانند مرسدس بنز، فولکس واگن، دایملر، BMW، و  Audi در خود جای داده است.

حقیقت این است که صحبت از آلمان همیشه برای افراد جذاب بوده و نگاه‌ها به سمت آلمان، همواره متفاوت از سایر کشورهای اروپایی بوده است. از سرنوشت عجیبی که در جنگ جهانی دوم برای آن رقم خورد و بعد از گذشت چند دهه، تبدیل به یکی از قطب‌های اقتصادی دنیا شد تا تحولاتی که سیاست‌مداران در این کشور به وجود آوردند، همه و همه باعث می‌شوند که آلمان همیشه جایگاه خاص خود را در بین کشورهای اروپایی حفظ کند. آلمان دارنده یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در اتحادیه اروپا است. حتی در برخی از مناطق جنوب آلمان، مانند بایرن، نرخ بیکاری کمتر است.

بازار کار در آلمان

کمبود مهارت چیزی نیست که آلمان را به اندازه نقاط دیگر اروپا تحت تاثیر قرار داده باشد. با این حال، کمبود کارگران ماهر در برخی حوزه‌ها مانند علوم فناوری، مهندسی و ریاضیات  و مشاغل بهداشتی، به ویژه در جنوب و شرق آلمان، احساس می‌شود.

مطالعه‌ای که توسط موسسه فدرال آلمان انجام شده حاکی از آن است که یک سوم مهاجران غیر اتحادیه اروپا در آلمان در ظرف 12 ماه کار پیدا می‌کنند، اگرچه این وضعیت با بحران ویروس کرونا تغییر قابل توجهی کرده است. با این حال، با داشتن دانش اولیه زبان آلمانی، شانس شما برای یافتن شغل در آلمان بسیار زیاد است. اگر شما فردی با مهارت‌های تخصصی هستید، قطعا جایی برای شما به عنوان یک فرد خارجی در آلمان خالی است. حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که زمانی که صحبت از کار در آلمان به میان می‌آید، زمان یک مفهوم کاملاً تعریف شده است. آلمانی‌ها مردمی بسیار وقت‌شناس هستند و شما باید این فرهنگ را به عنوان یک اصل در خود نهادینه کنید.

دستمزد در آلمان

در سال 2022، حداقل دستمزد در آلمان 1621 یورو در ماه ثابت ماند که با احتساب 12 پرداخت در سال، 19452 یورو در سال است. حداقل دستمزد یک کشور حداقل مقدار (کمترین حقوق) در ساعت، در روز یا در ماه است که کارفرمایان ممکن است به طور قانونی به کارگران بپردازند. این حداقل برای همه کارگران بالای 18 سال اعمال و هر دو سال یک بار بررسی می‌شود. نگاهی به حداقل دستمزدها در کشورها نشان می‌دهد آلمان در رتبه دهم از صد و یک قرار دارد.

در مجموع، مالیات بر درآمد و سهم تامین اجتماعی حدود 35 درصد از حقوق ناخالص شما را اشغال می‌کند. به عنوان مثال، اگر حقوق ناخالص ماهانه شما 3000 یورو باشد، پس از کسر می‌توانید انتظار داشته باشید که حدود 1.950 یورو در ماه به خانه ببرید.

پاداش‌ها

برخی از کارفرمایان در آلمان نیز حقوق اضافی را به شکل «ماه سیزدهم»، حقوق تابستان یا کریسمس، کمیسیون و پاداش‌های مبتنی بر عملکرد ارائه می‌کنند. اتومبیل‌های شرکت، رایانه و یا تلفن همراه می‌تواند از جمله این مزایا باشد. توجه داشته باشید که این مزایا نیز مشمول مالیات بر درآمد هستند.

استرالیا

کلیک کنید

کانادا

کلیک کنید

قطر

کلیک کنید

المان

کلیک کنید

مهاجرتتحصیلکاریابیویزا